Swaledale Runners

Formerly Swaledale Road Runners

Club trophies

 

 

Senior Male of the Year (Now Best Male)

1989 - 90

B Halliday

1990 - 91

K Richardson

1991 - 92

R Miller

1992 - 93

P Slavin

1993 - 94

K Dowson

1994 - 95

K Dowson

1995 - 96

M Jeff

1996 - 97

P Figg

1997 - 98

D Howarth

1998 – 99

P Figg

1999 – 00

D Walker

2001 – 02

W McLennan

2002 – 03

P Emson

2003 – 04

P Emson

2004 - 05

R Johnson

2005 – 06

R Johnson

2007

T Lambert

2008

T Lambert

2009

T Lambert

2010

T Lambert

2011

T Lambert

2012

S Brown

2013 S Brown
2014 S Brown
2015 S Brown

 

Most Accomplished Lady Cup (Now Best Female)

1999 – 2000

K Palmer

2000 – 2001

M Hunter

2001 – 2002

J Richardson

2002 – 2003

S Smith

2003 – 2004

R Wilford

2004 - 2005

A Brown

2005 – 2006

J Keavney

2007

J Keavney

2008

E Johnson

2009

E Johnson

2010

E Johnson

2011

J Keavney

2012

J Keavney

2013 J Keavney
2014 J Keavney
2015 J Keavney

 

 

Male Veteran Shield (Now Male Vet U/50 Shield)

1998 – 1999

J Robinson

1999 – 2000

P Wicks

2000 – 2001

P Wicks

2001 – 2002

M Jeff

2002 – 2003

P Emson

2003 – 2004

P Emson

2004 - 2005

P Emson

2005 – 2006

P Emson

2007

A Gaines

2008

D Parrington

2009

J Wilson

2010

D Parrington

2011

J Wilson

2012

T Lambert

2013 D Parrington
2014 D Parrington
2015 M Randall

 

Male Veteran Over 50 Shield

2007 - 08

A Ward

2009

D Needham

2010

M Luxton

2011

S Brown

2012

M Luxton

2013 S Brown
2014 A Fletcher
2015 A Fletcher

 

Super Vet Over 50 Scroll (Now the Tony Ward Trophy)

1990

G Eden

1991

J Campbell

1992

A Fava

1993

R Dea

1994

G Eden

1995

M Taylor

1996

M Taylor

1997

V Parkinson

1998

J Edmundson

1998 – 1999

D Gorden

1999 – 2000

P Wicks

2000 – 2001

B Kinnane

2001 – 2002

J Hunter

2002 – 2003

M Bates

2003 – 2004

E Nutter

2004 - 2005

A Ward

2005 – 2006

E Nutter

2007

M Luxton

2009 - 10

S Brown

2011

R Cassar

2012

R Cassar

2013 R Cassar
2014 R Cassar
2015 R Cassar

 

Mike Taylor Female Veteran of the Year Shield (Now Female Vet U/50)

1986 - 87

Kath Groth

1987 - 88

Kath Groth and Christine Bristow

1988 - 89

Christine Bristow

1989 - 90

Kath Groth

1990 - 91

A Ellenor

1992 - 93

S Braithwaite

1993 - 94

A Place

1995 - 96

A Dickens

1996 - 97

D Wicks

1997 - 98

E Duggan

1998 – 1999

E Duggan

1999 – 2000

E Duggan

2000 – 2001

E Sowter

2001 – 2002

M Hunter

2002 – 2003

L Turnbull

2003 – 2004

J Keavney

2004 - 2005

E Sowter

2005 – 2006

E Sowter

2007

E Sowter

2007 - 2008

J Keavney

2009

J Keavney

2010

J Keavney

2011

E Johnson

2012

E Johnson

2013 E Johnson
2014 R Blackmore
2015 R Blackmore

 

Lady Veteran 50+

2007

A Luxmore

2008

G Nutter

2009

H Smith

2010

P Bennison

2011

E Sowter

2012

E Sowter

2013 E Sowter
2014 J Spittle
2015 J Spittle

 

The Chairman’s Cup (Now the Chairman’s Shield)

1987

Beryl Whiteside

1988

Wally Kitchen

1989

John Otter

1990

Kevin Dowson

1991

P Slavin

1992

R Webber

1993

K Brown

1994

R Webber

1995

M Jeff

1996

G Bell

1997

C Addison

1997

T Simpson

1998

P Figg

1999

C Addison

2000

E Duggan

2001

W MacLennan

2002

W McLennan

2003

S Smith

2004

R Johnson

2005

S Smith

2006

A Broadley

2007

A Sutcliffe

2008

C Kirby

2009

D Bilton

2010

J Keavney

2011

E Sowter

2012

C Stewart

2013 R Smith
2014 S Woolley
2015 S Clarkson, J Wilson, G Kensett

 

Windy Miller Trophy - 1992

1995 - 96

R Dea

1996 - 97

R Dea

1997 - 98

K Brown

1998 – 99

K Brown

1999 – 00

S Hirst

2000 – 01

S Hirst

2001 – 02

B Kinnane

2002 – 03

J Richardson

2003 – 04

N Bell

2004

 

2005

P Richardson

2006

J Richardson

2007

J Richardson

2008

J Hunter

2009

G Davison

2010

V Parkinson

2011

A Broadley

2012

M Hunter

2013 J Young
2014 C Sayer
2015 H Inglis

 

The Founder’s Shield

2010

G Davison

2011

G Kensett

2012

N Cheyne

2013 S Clarkson
2014 J Young
2015 J Coldwell, M Keavney

 

Best Marathon Runner 

1993 - 94

P Slavin

1994 - 95

K Dowson

1995 - 96

D Cardus

1996 - 97

P Figg

1997 - 98

D Cardus

1998 – 99

D Howarth

1999 – 00

C Addison

2000 – 01

C Addison

2001 – 02

P Wicks

2002 – 03

P Emson

2003 – 04

E Sowter

2004 - 05

J Keavney

2005 – 06

P Neeson

2007

J Keavney

2008

D Atkinson

2009

N Cheyne

2010

N Bowmer

2011

T Lambert

2012

T Lambert

2013 T Lambert
2014 J Keavney
2015 J Keavney

 

Endeavour Trophy

2005

E Nutter

2006

A Ward

2008

N Cheyne

2009

J Dawson

2010

J Richardson

2011

R Blackmore

2012

C Murray

2013 C Murray
2014 R Smith
2015 E Sowter

 

Most Accomplished Fell Runner (Now the Fell Runner’s Shield)

1995 - 96

G Alsop

1996-97

P Figg

1997-98

K Richardson

1998 - 99

P Figg

2001-2002

S Smith

2002 - 2003

E Nutter

2004

A Ward

2005

S Wardle

2006

J Keavney

2007

R Johnson

2008

C Jamieson

2009

E Johnson

2010

E Johnson

2011

D Parrington

2012

D Parrington

2013 D Parrington
2014 R Kelly
2015 J Keavney

 

 

MWL Highest Point Scoring Male

1994

P Emson

1995

M Fayers

1996

P Figg

1997

P Figg

1998

P Figg

1999

T Simpson

2000

R Webber

2001

D Cardus

2002

S Smith

2003

P Emson

2004

R Johnson

2005

R Johnson

2006

T Lambert

2007

S Smith

2007

S Gray

2009

S Brown

2010

D Atkinson

2011

J Wilson

2012

N Bowmer

2013 T Lambert
2014 S Smith
2015 S Smith

 

MWL Highest Point Scoring Lady

1998

Susan Walker

1999

Susan Walker

2000

E Sowter

2001

E Sowter

2002

R Wilford

2003

E Johnson

2004

E Johnson

2005

E Johnson

2006

E Johnson

2007

E Johnson

2008

J Keavney

2009

T Hunter

2009

A Cassidy

2010

A Cassidy

2011

J Keavney

2012

J Keavney

2013 J Keavney
2014 J Keavney
2015 J Keavney

 

Most Improved Male

2009

S Barlow

2010

S Barlow

2011

R Smith

2012

D Parrington

2013 M Rosher
2014 M Sowerby
2015 A Gaines

 

Most Improved Male Runner - Up

2001 - 02

S Mead

2002 - 03

C Mason

2003 - 04

J Cleave

2004 - 05

M Luxton

2005 - 06

A Broadley

2007

M Luxton

2008

D Burke

2009

A Gaines

2010

L Thornton

2011

S Barlow

2012

C Lamb

2013 A Gaines
2014 M Rosher
2015 J Taylor

 

Male Newcomer Award

2011

J Tennant

2012

S Hardcastle

2013 A Fletcher
2014 M Keavney
2015 R Brisley

 

Most Improved Lady

2007

A Luxmore

2008

T Hunter

2009

K Philpotts

2010

S Woolley

2011

M Hunter

2012

J Young

2013 I Dowson
2014 V Howe
2015 K Thompson

 

Most Improved Lady Runner Up

2009 - 10

O Bathgate

2011

J Young

2012

R Blackmore

2013 R Blackmore
2014 C Russell
2015 J Young

 

Female Newcomer Award

2011

I Dowson

2012

L Trewhitt

2013 S Haynes
2014 N Skinner
2015 K Finn

 

The Murphy - Warner Gotcha Award (Wooden Spoon)

1992 - 93

R Webber + B Roberts

1993 - 94

S Kinchin

1994 - 95

A Broadley

1995 - 96

R Groves

1996 - 97

C Addison

1997 - 98

M Taylor

1998 – 1999

H Young

2001

I Johnson

2002

B Kinnane

2003

H Ellis

2004

S Smith

2005

N Bell

2005 – 2006

E Sowter

2007

M Carnegie-Brown

2008

A Ward

2009

D Parrington

2010

S Woolley

2011

D Parrington

2012

D Parrington

2013 R Blackmore
2014 S Brown
2015 Not awarded

 

Runners' Runner

2012 N Cheyne

2013

J Keavney

2014

M Randall

2015 J Spittle